25 listopada br. prezes PHR - Wojciech Dąbrowski wziął udział w debacie "Rzeczpospolitej" pt. "Innowacyjni, ale czy komercyjni? Jak przełożyć nowatorskie rozwiązania na język biznesu". W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz, Centrum Doskonałości ENSEMBLE, PNA i PwC w Polsce.
"- Aby się wzajemnie rozumieć, biznes i nauka powinny współpracować na każdym jego etapie, obie strony są do tego niezbędne, obie powinny być również wsłuchane w potrzeby klienta. Inaczej jest teraz – nauka przygotowuje wiele rozwiązań, które z punktu widzenia biznesu są nieużyteczne, niewdrażalne, nieskalowalne albo koszt ich wytworzenia jest niewspółmierny do użyteczności ekonomicznej. Natomiast firmy nie komunikują skutecznie swoich potrzeb i ambicji rozwojowych. Dzięki warsztatom prowadzonym przez PHR w ramach Centrum Kooperacji Przemysłowej udało się doprowadzić do takiej współpracy i mamy jej pierwsze efekty – wskazywał Wojciech Dąbrowski."
Inni członkowie dyskusji wskazywali na problemy z systemem szkolnictwa wyższego i braku wsparcia dla rozwiązań biznesowych ze strony uczelni. Ważne jest więc stworzenie instytucji łączących biznes z oświatą. Dr. Hubert Cichocki, prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz/Centrum Łukasiewicz przedstawił konkretne rozwiązania w tym obszarze między innymi koncepcję nawiązywania partnerstw strategicznych z podmiotami przemysłowymi w których instytuty Sieci mają kompetencje;
"– Ważna jest taka współpraca biznesu z nauką, szczególnie z instytutami, która pozwoli na wdrożenia i skalowalność połączone z zasadnością ekonomiczną, ale też będzie prowadzona z myślą o tym, jak powstały produkt dalej rozwijać. Po stronie przemysłu widzimy takie elementy, choć z pewnymi ograniczeniami wynikającymi ze struktury gospodarki, w której dominują firmy małe i średnie. Dużych podmiotów mamy 0,2 proc. Kluczem do rozwoju innowacji w Polsce, a tym samym poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki, jest nawiązanie efektywnej, nakierowanej na potrzeby rynkowe współpracy MŚP z instytucjami naukowymi, w szczególności z ośrodkami prowadzącymi prace badawczo-rozwojowe. Polski Holding Rozwoju prowadzi aktywną działalność dla wsparcia tej współpracy – tłumaczył prezes PHR."
Pełny tekst artykułu znajduje się na stronie “Rzeczpospolitej”.