Konferencja "Synergy Workshop" w Stalowej Woli

10.30.2024

23 października 2024 r. w Stalowej Woli odbyła się inauguracja działania Centrum Kooperacji Przemysłowej połączona z warsztatami “Synergy Workshop”.

Warsztaty miały na celu identyfikację synergii firm współpracujących z CKP, diagnozę istniejących barier oraz wypracowanie rozwiązań wspierających podmioty pracujące na rzecz przemysłu obronnego, a tym samym stanu odporności państwa.

Spotkanie otworzył prezes PHR S.A. - Wojciech Dąbrowski, przedstawiając koncepcję funkcjonowania, zakres działalności holdingu i podmioty z nim współpracujące. Następnie uczestnicy zapoznali się możliwościami współpracy transgranicznej m. in. z Litwą, Estonią oraz państwami  Skandynawskimi.


Podczas paneli dyskusyjnych podjęto próby diagnozy barier strukturalnych i prawnych oraz zarysowania perspektyw rozwoju współpracy transgranicznej w zakresie obronności. Mówiono również o potrzebie budowania konsorcjów, zrzeszających firmy z branży. 

Uczestnikami panelu byli przedstawiciele 2 państw bałtyckich – Tomas POZLEVIC – Radca Handlowy Ambasady Litwy oraz Daniel BAJER z EAS-Enterprise Estonia.

Uczestnicy spotkania uzyskali szczegółowe informacje o przemyśle obronnym w tych krajach. Toczyła się  gorąca dyskusja nad możliwościami współpracy naszych firm ze startupami z państw bałtyckich w celu komercyjnej produkcji wykonanych przez nich prototypów. 

Ustalono, że dyskusja będzie kontynuowana podczas  misji gospodarczej do tych krajów.

Kolejnym tematem była  kwestia uczestnictwa przy budowaniu we współpracy z PHR S.A. konsorcjów i partycypacji w przetargach zagranicznych.  Uczestnicy warsztatu mieli możliwość zapoznania się z doświadczeniami  firm, którym udało się wgrać przetargi i dostarczają swoje wyroby, między innymi na rzecz armii skandynawskich czy Bundeswehry.

Dyskusja na temat systemów rozproszonych jako rozwiązania zmniejszającego wrażliwość na zagrożenie atakiem (działania hybrydowe, terroryzm, itp.) skupiła się wokół elastycznych systemów modułowych, takich jak kontenery mieszkalne, systemy zasilania, stacje uzdatniania wody.  Podczas  omawiania roli OZE i równości szans w dostępie do infrastruktury energetycznej oraz niezależności energetycznej obiektów wojskowych i przemysłowych uznano, że zagadnienie to wymaga kontynuowania prac. Ustalono ich harmonogram i zakres.

Trzeci panel oscylował wokół systemów zarządzania kryzysowego, roli sztucznej inteligencji w mapowaniu scenariuszy kryzysowych i przewidywania alokacji zasobów.

Ostatnia dyskusja z udziałem przedstawicieli sieci Łukasiewicz` toczyła się wokół komercjalizacji B+R, pozyskiwanie talentów wśród studentów i kadry akademickiej, budowania kompetentnej kadry, także z zaangażowaniem byłych pracowników służb mundurowych. Mocno zaakcentowano nakierowanie badań na konkretne potrzeby przemysłu i zacieśnienie współpracy między studentami a przyszłymi pracodawcami.

Część uczestników warsztatów stanowili przedstawiciele firm, które nie pracowały dotychczas  dla przemysłu obronnego, a do zainteresowania ich tym sektorem gospodarki skłoniła obecna sytuacja gospodarcza i geopolityczna. Dzięki formule warsztatów i rozmów w podgrupach również oni uzyskali mnóstwo cennej wiedzy od doświadczonych kolegów.

Warsztaty w Stalowej Woli zaowocowały wieloma nowymi relacjami oraz zakreśliły obszary współpracy na przyszłe lata.

Konferencja "Synergy Workshop" w Stalowej Woli